Choď na obsah Choď na menu
 


Biography

17. 2. 2010

Miley Ray Cyrus, rodným menom Destiny Hope Cyrus, je americká herečka, speváčka a textárka. Známá je predovšetkým vďaka svojej roli Miley Stewart alias Hannah Montana v americkom televíznom seriály Hannah Montana, ktorý vysiela stanica Disney Channel.

Miley Cyrus sa narodila v Nashville v štáte Tenesee a je dcérou Leticie Tish a country speváka Billyho Ray Cyrusa. Má dvoch nevlastných bratov - Christophera Codyho a Trace Cyrusa, ďalej má nevlastnú sestru Brandi, mladšieho brata Braisona a mladšiu sestru Noah, ktorá je tiež herečkou. Navštevovala strednú školu Heritage Middle School a bola tam roztlieskávačkou. Vyrastala na farme svojich rodičov kúsok od Nashville.

O herectvo sa Miley začala zaujmať vo svojich 9-tich rokoch, keď so svojou rodinou dočasne bývali v Torontu v Kanade. Na televíznych obrazovkách sa prvý krát objavila v televiznom seriále jej otca, „Doc“, kde hrala dievča Kylie. V roku 2003 si zahrala v úspešnom filme Big Fish (Velká Ryba) od Tima Burtona. Najväčší zlom jej kariéry nastal, keď vyhrala casting na hlavnú postavu v seriáli Hannah Montana. Podľa viceprezidenta Disney, Garyho Marsha, bola Miley Cyrus do role obsadená vďaka svojej energickek povahe.

24. októbra 2006 vydalo Walt Disney Records prvý soundtrack k seriálu Hannah Montana. Tento soundtrack obsahoval 8 songov, ktoré v seriáli Miley Cyrus naspievala. 26.júna 2007, presne 8 mesiacov po vydaní prvého soundtracku, vydává Miley Cyrus dvojalbum nazvané „Hannah Montana 2: Meet Miley Cyrus“. Prvé CD slúžilo ako soundtrack k seriálu Hannah Montana a druhé bolo jej debutovým sólovým albumom. Sama si napísala 8 z 10 pesničiek na tomto albume. Song „See You Again“ sa stal jej prvou pesničkou, ktorá sa umiestila v top 10 v hitparáde Billboard Hot 100.

O rok neskôr vydává Miley svoje druhé album Breakout. Toto CD je prvým albumom Miley Cyrus, ktorá nemá žiadnu spojitosť s Hannah Montana. Song „7 Things“ sa stal jej najúspešnejším hitparádovým songom, na ktorý je Miley veľmi pyšná a sama si ho napísala.

18.októbra 2007 sa vydala na prvé turnú ako Hannah Montana. Turné odštartovala v St. Louis, Missouri a kvôli obrovskému záujmu bolo prodĺžené až do 31.januára 2008. Počet vystúpení tak dosiahol neuveriteľného čísla 69. 14.septembra 2008 vystúpila s niekoľkými ostatními umelcami v Gibson Amphitheatre, Universal City, Kalifornia na benefičnom koncerte na boj proti rakovine.

Podľa časopisu Parade a US Weekly si Miley zarobila v roku 2007 krásnych 18,2 miliónov dolárov.

V rozhovore pre noviny USA Today prezradila, že viera v Boha je hlavná vec a že práve vďaka Bohu pracuje v Hollywoode. V rozhovore pre časopis Parade dodala, že so svojou rodinou pravidelne chodí do kostola.

V júni 2009 sa konečne u nás v kine objavil film Hannah Montana:the movie, prvý kinofilm v ktorom si Miley zahrala hlavnú rolu.

Miley, ako aj ostatné deti, trpí tiež nejakou chorobou. Nazýva sa hypoglykémia, choroba podobná cukrovke.

V roku 2009 vydala knihu Miles to go, ktorá je podobná jej životopisu. Píše v nej o sebe, rodine, jej kariére a dôležitých chvílach jej života. 

Koncom roka 2009 sa Miley vydala na svetové turné Wonder tour, kde prezentovala piesne z jej nového albumu Times of our lifes. Tiež dokončila svoj nový kinofilm The Last Song ktorý mal v Amerike obrovský úspech.

 

Zdroj: osobnosti.cz

Preklad,úpravy: svetmileycyrus.tk